تولید کتاب بر اساس حدس و گمان | بلاگ

تولید کتاب بر اساس حدس و گمان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

كاشفی خوانساری، سیدعلی - مخاطب شناسی در کشور ما بسیار ضعیف و راهکاری برای سنجش سلایق و علایق مخاطبان وجود ندارد این در حالی است که در سایر کشورها با روش های مختلف نظرسنجی در سطح مدارس، کتابخانه ها و یا سایر روش ها تغییرات علایق مخاطب را شناسایی و متناسب آن به تولید متن و کتاب می پردازند.

 

تولید کتاب در ایران در تاریکی و بی خبری صورت می گیرد و محتوای آنها بر اساس تقلید از کشورهای غربی، حدس و گمان و یا سلایق ناشران تغییر می کند.

مخاطبان در جهت دهی جریان نشر نقشی ندارند . با تحلیل افزایش و یا کاهش فروش ژانرهای مختلف، نظرسنجی مستقیم، برگزاری مسابقات کتابخوانی و مسابقات خلاصه نویسی کتاب می توان تغییرات سلایق مخاطب را رصد و بر اساس آن تولیدات کتاب را اصلاح کنیم.

در حال حاضر تغییرات ژانر و محتوای کتاب هایی که تولید می شوند بر اساس تغییر فضای بازار کتاب های اروپایی و امریکایی است غافل از اینکه تغییرات آنها به صورت اتفاقی صورت نمی گیرد بلکه بر اساس مطالعات وسیع مخاطب شناسی و نیازسنجی صورت می گیرد.

با توجه به وضعیت تولید کتاب در ایران آیا جهت دهی ذهن کودکان و نوجوان میسر خواهد بود؟ به طور طبیعی به دلیل عدم ارتباط با مخاطب اثر گذاری کاهش پیدا می کند اما باید بدانیم که در هیچ جای دنیا تاثیر کتاب مطلق نیست و به هر حال مخاطب انتخاب گر است اما مطالعه یکی از عواملی است که ذهنیت و باور های کودکان و نوجوانان را شکل می دهد. ما در ایران از کتاب به عنوان عامل اثر گذار بر ذهن و و باور کودک استفاده نمی کنیم.

تولید کتاب برای اندروید,کتاب تولید برق در نیروگاه دکتر هوشمند,ساخت كتاب براي اندرويد,ساخت كتاب براي موبايل,دانلود کتاب تولید برق در نیروگاه دکتر هوشمند,نرم افزار تولید کتاب برای موبایل,نرم افزار تولید کتاب برای اندروید,کتاب تولید برق در نیروگاه,کتاب تولید برق,کتاب تولید برق در نیروگاه هوشمند,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 12 مهر 1395 ساعت: 22:10